Lisatud ostukorvi
Avaleht / Blogi / Arvuti puhastus muudab masina kiiremaks ning töökindlamaks

Arvuti puhastus muudab masina kiiremaks ning töökindlamaks

27.juuni 2016  /  0 kommentaari  /  arvutihooldus  /  autor: Kenno Kink
Arvuti puhastus muudab masina kiiremaks ning töökindlamaks

Üks neist töödest, mida arvuti juures regulaarselt peaks tegema, on arvuti puhastus mittevajalikest failidest, aga ka tolmust. Kui sulle tundub, et arvuti on muutunud liiga aeglaseks, siis enne kui hakkad uut arvutit ostma, proovi olemasolevat masinat puhastada.

Mittevajalikest failidest puhastamine

Mittevajalike failide all peetakse silmas mitte neid tekste, tabeleid ja fotosid, mida sa tööks enam ei vaja, vaid ajutisi faile, mida arvuti on loonud näiteks siis, kui avatakse e-posti faile või veebilehekülgi, laaditakse alla tarkvara jne. Need failid ei sisalda niisugust informatsiooni, mille puhul võiks olla oht, et äkki kunagi läheb neid siiski tarvis. Küll aga võtavad nad märkimisväärselt palju kõvakettaruumi. Soovitav on ajutiste failide eemaldamine ette võtta korra kuus.

Registri puhastamine

Kui arvuti käivitub tavalisest aeglasemalt, võib põhjus olla selles, et registrisse on kogunenud palju ebavajalikku infot. Register sisaldab teavet rakenduste avamise, sätete, kasutaja­profiilide jms kohta, ent vanade programmide sisendid võib ära kustutada.

Ebavajalike programmide eemaldamine

Arvutis võib olla palju niisuguseid programme, mis on sinna pandud tootja poolt või mida sa oled ainult korra proovinud ning siis loobunud. Kui oled programmi prügikasti visanud, siis ei ole see veel arvutist kadunud, programmi eemaldamiseks on vaja spetsiaalset tööriista.

Kõvaketta fragmenteerimine

Kui teed mõnes failis muudatuse, siis salvestab arvuti selle suurimasse kõvakettal olemas­olevasse ruumi. See tähendab, et iga kord, kui soovid seda faili kasutada, peab arvuti selle üksikute osade leidmiseks läbi vaatama kogu kõvaketta. Korra või paar aastas peaks ette võtma kõvaketta fragmenteerimise ehk tihendamise, millega failid tõstetakse ühte kõvaketta osasse kokku.

Tolmust puhastamine

Arvutit jahutav õhk sisaldab alati tolmu jm prahti (jaa, isegi siis, kui ruumi korralikult koristatakse!) ning aja jooksul ladestub see arvuti ventilaatorite ning radiaatorite vahele. Arvuti puhastus tolmust on töö, mida me ise ette võtta ei soovita, sest on oht, et tolmurullid satuvad ventilaatori vahele ning asi läheb hullemaks, kui see enne oli.


Tavaline tolmuimeja ei ole väga hea vahend arvuti puhastamiseks, sest staatiline elekter võib arvutit kahjustada. Selle asemel tuleks kasutada suruõhuballooni, millega ettevaatlikult tolm ära puhutakse.

Kui sul on leping arvutitöökoha halduseks. siis teeme selle kõik sinu eest ära, nii et sinul pole vaja oma tööd katkestada.

Leidsid häid mõtteid? Jaga teistelegi

LISA KOMMENTAAR