Lisatud ostukorvi
Avaleht / Blogi / Andmete taastamine on peaaegu alati võimalik!

Andmete taastamine on peaaegu alati võimalik!

18.mai 2016  /  0 kommentaari  /  arvutihooldus  /  autor: Kenno Kink
Andmete taastamine on peaaegu alati võimalik!

Murphy kolmas seadus ütleb, et kui on võimalus, et mitu asja läheb untsu, siis tegelikult läheb untsu see, mis toob kõige rohkem kahju. Kui andmed ära kaovad, siis on need tingimata üliolulised – näiteks kliendiandmebaas, raamatupidamine või perekonnafotode arhiivi.


Andmete taastamine võib nõuda aega ja tuua kaasa kulutusi, ent annab enamasti siiski tulemusi.

Mida teha, kui sa mõnd faili ei leia?

Oleme sellest pikemalt kirjutanud siin: Andmete taastamine kõvakettalt nõuab kiiret tegutsemist. Igaks juhuks kordame põhitõed veel kord üle:


  • Kas on võimalik, et salvestasid otsitava faili kogemata valesse kausta? Otsi seda kõigepealt kogu arvutist, näiteks mõne meeldejäänud tekstikatke kaudu.
  • Kui on tõenäoline, et viga on arvutis (näiteks oled oma sülearvuti just maha pillanud või on see märjaks saanud), siis ära salvesta olemasolevaid faile, sest nii võid kadunud andmed üle kirjutada ja andmete taastamise kordi vaevarikkamaks muuta.  
  • Ära taaskäivita arvutit.
  • Võta meiega ühendust.

Tagantjärele tarkus ehk kuidas ennetada andmete kaotsiminekut?

Esimene, kõige lihtsam võimalus: tee tähtsatest failidest varukoopiad. Kui tihti koopiaid teha on vaja, sõltub ennekõike sellest, kui sageli need andmed uuenevad. Meie teeme oma serveri sisust varukoopia iga päev.


Pea meeles, et CD- ja DVD-plaadid ei sobi andmete pikaajaliseks säilitamiseks. Esiteks on neid kerge kahjustada ning teiseks võib UV-kiirgus andmed loetamatuks muuta. Tõsi küll, kriimustatud plaati on võimalik spetsiaalsete seadmetega taas loetavaks muuta.


Harva, aga siiski tuleb ette ka seda, et kui arvutis on viirus, siis võib see levida ka mälupulgale või välisele kõvakettale ning andmed ikkagi hävitada. Sellepärast on kõige kindlam viis andmete säilitamiseks nende hoidmine pilves, sest arvutist pilve viirus ei pääse. Nii et tee kohe praegu nimekiri sellest, mille hävimine oleks sinu jaoks väga suur kaotus, ning küsi, kui palju pilveruumi nende hoidmiseks vaja on. Koopiate tegemine ja turvalises kohas hoidmine on igal juhul väga palju odavam sellest, mida andmete taastamine maksaks. 

Leidsid häid mõtteid? Jaga teistelegi

LISA KOMMENTAAR